Jaké mají výhody antistatické podlahy?
Při hledání informací o moderních podlahových površích často najdeme výraz antistatické podlahy. Méně často se můžete setkat s materiály známými jako „vodivé“ nebo „rušivé“. Znamená to, že bychom se měli bát koberců, které nespadají do těchto kategorií? A co to přesně antistatické podlahy jsou?
Antistatické podlahy jsou již standardem
Je vhodné nejprve vysvětlit jaké antistatické vlastnosti jsou. Tření oblečení na židli, na které sedíme, způsobuje vznik elektrostatických nábojů. Podobně při chůzi přichází povrch obuvi do kontaktu s podlahou. Když je generované elektrostatické napětí nízké, necítíme to. Pokud však stoupne nad určité hodnoty, stane se pro nás znatelným a někdy dokonce viditelným ve formě jiskření.
Říkáme pak, že něco elektrizuje. Kolik napětí vyvstává, závisí jak na kontaktních vlastnostech materiálů během tření, tak na vlhkosti a teplotě. Čím je sušší a čím vyšší je teplota, tím více se vytvoří náboj. Za mezní hodnotu se obvykle považuje 2 kV (kilovolty) elektrostatického napětí. Pokud tato hodnota není překročena, necítíme žádnou statickou elektřinu. Antistatické podlahy, které za normálních podmínek nenahrazují zatížení vyšší než 2 kV, jsou považovány za antistatické.
Antistatické podlahy a koberce tohoto typu by měly být umístěny ve většině pokojů, jak v kanceláři, tak doma. Zvyšují pohodlí, aniž by způsobovaly nepříjemný jev „kopání“. Takové podlahy neshromažďují elektrostatický náboj, což je důvodem přitahování a hromadění prachu, který byl v minulosti na televizních obrazovkách snadno vidět.
V technických návrzích a požadavcích na výběrová řízení se občas objevuje starý koncept antistatiky. Stává se, že zákazník zadává do dokumentace „antistatické podlahové krytiny“, zatímco jde o „elektricky vodivé podlahové krytiny“. Podle aktuálně přijatých pravidel skutečnost, že je krytina antistatická, neznamená, že je vodivá. Každá elektricky vodivá vložka je však antistatická.