Co vědět před investování do dluhopisů

Calculator, Calculation, Insurance, Finance, Accounting

Znáte investiční desatero? Pokud ne a chystáte se na jakékoliv investování svých těžce vydělaných peněz, měli byste se jej naučit nazpaměť. Desatero a česká přísloví, která vám pomohou si je lépe zapamatovat jsme pro vás připravili v tomto článku.

 

Vyhodnocení rizik - “Dvakrát měř, jednou řež.”. Je nutné dobře porozumět, o jakou míru rizika se v investici jedná a jestli jsme ochotni ji postoupit.

Diverzifikace portfolia - “Nesázej všechny peníze na jednoho koně.” Jednoduchá diverzifikace se řeší pomocí čísla 3. Vyberte tři investiční instrumenty, do kterých byste chtěli investovat, vemte částku, kterou jste pohodlně ochotni investovat a procentuálně ji rozdělte na tři díly podle svého uvážení, míry rizika a výnosu. 

Čím vyšší výnos, tím vyšší riziko - “Když ptáčka lapají, pěkně mu zpívají.” Je třeba říct více?

Riziko bankrotu emitenta - “Důvěřuj, ale prověřuj.” Dobrá kontrola úspěchů a tendencí společnosti, která emituje finanční prostředky.

Některé typy investicí nejsou pojištěny - “Jedna chyba sto jiných za sebou táhne.“ Například investice do dluhopisů se vyznačuje tím, že v případě nesplacením emitentem se nelze obracet na Garanční systém finančního trhu.

Seznámení s podmínkami emise - “Chytrému napověz, hloupého trkni.” Společně s informacemi o emitentovi, informace, které vydávají jako podmínky emise a jejich pečlivé studium může ovlivnit vaše investiční chování.

Role ČNB - dohled nad finančním trhem - “Jedna vlaštovka jaro nedělá.” ČNB pouze ověřuje, jestli (dluhopisová) emise splňuje zákonem stanovené formální náležitosti

Informace o bonitě emitenta - “Kdo se moc ptá, moc se dozví.“ Souvisí to i se sběrem informací o emitentovi, ale zaměřeno na bonitu, neboli hodnocení od samostatných agentur na věrohodnost emitenta na návratnost investic.

Nepodceňujte žádné riziko - nesplacení jistiny - “Kdybys desetkrát chtěl, bejka nepodojíš.” Občas se může stát, že emitent ani nemůže splatit investovanou částku, neboli jistinu, navíc od neschopnosti zpětného odkupu investice. Je důležité si uvědomit, že se s investovanou částkou můžete nadobro rozloučit a nesmí na ní stát vaše budoucnost.

Zhodnocení vhodnosti investice - Když se zapne první knoflík špatně, tak je celé zapínání špatné.“ Více není nutno říci.

Joomla SEF URLs by Artio

Chcete na našem webu publikovat článek?
Ozvěte se nám na e-mail Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.

Copyright © 2022 - created by Joomla4